Dzieci w centrum

Wskazówka „skoncentrowania się na potrzebach dzieci” nie oznacza bynajmniej, że związek dorosłych jest bez znaczenia, czy też zgoła, że dorośli nie mają prawa do własnego życia i dążenia do szczęścia i samorealizacji. Rodzice nie muszą koncentrować się na potrzebach swoich pociech dosłownie w każdej minucie. Ci, którzy postępują w ten sposób, ryzykują nadopiekuńczością, a nadmiar wyrzeczeń z ich strony może sprawić, że ich dzieci do końca życia będą dręczone poczuciem winy albo też wyrosną z nich małe potworki zaabsorbowane wyłącznie sobą. Szwedzka
psycholog Anna Wahlgren (której znakomite książki na temat wychowania dzieci nie zostały, niestety, przełożone na angielski), czyni pożyteczne rozróżnienie, pisząc, że dzieci nie powinny stanowić centrum świata rodziców, powinny natomiast znajdować się w owym centrum.

Witaj na portalu! Miło mi Cię gościć, mam nadzieje, że zostaniesz na dłużej. Znajdziesz tutaj wiele artykułów dotyczących wiedzy, nauki i edukacji. Blog to moja pasja dlatego prowadzę, go z pełną starannością. Zapraszam do czytania!

Znalazłeś się tutaj dzięki poniższej frazie kluczowej: